joi, iunie 25, 2026
No menu items!
Acasă Uncategorized În ultimii 30 de ani românii au crescut 6 centimetri

În ultimii 30 de ani românii au crescut 6 centimetri

0

Copiii şi adulţii din ziua de azi sunt mai înalţi şi mai voinici. E o constatare făcută de medici. În plus, mărimile hainelor nu mai corespund.
Stilul de viaţă şi alimentaţia au schimbat conformaţia corpului. Chiar dacă este vorba despre evoluţie firească până la un punct, doctorii atrag atenţia că stilul de viaţă modern a impus aceste schimbări mult prea repede.

Primii care şi-au dat seama că au intervenit modificări ale ritmului de dezvoltare, în special la tineri, au fost cercetătorii de la Institutul pentru Textile şi Pielărie. Iar aceştia au fost obligaţi să se adapteze.

Din anii 70, nimeni nu-i mai măsuară riguros pe români. Prin urmare, hainele din magazine nu se mai potrivesc, ca mărime.

Între timp, în acesti 30-40 de ani, populaţia a evoluat, si-a schimbat dimensiunile, şi-a schimbat conformaţa corpului.
Astfel, studiile au arătat că femeile sunt cu şase centimetri mai înalte, au bustul cu patru centimetri mai mare, iar circumferinţa măsurată la şoduri s-a mărit, de asemenea, cu patru centimetri. Şi bărbaţii sunt mai înalţi cu ;ase centimetri şi au bustul şi talia mai mari. Aceste schimbări apar încă din copilărie, spun medicii. Sunt modificări determinate de factorii de mediu, în principal, dar şi de stilul de viaţă. La copii, mâncarea de tip fast-food, sedentarismul şi lipsa de mişcare sunt principalii vinovaţi ai acestor schimbări majore.

Astăzi, alimentaţia e modificată, conţine hormoni, substanţe care intervin în crestere si toate aceste elemente modifică hotărâtor curba de cre;tere, pecizează medicii endocrinologi.

Studiile medicilor arată că jumătate dintre copiii români mănâncă mai mult decât au nevoie, iar România ocupă locul trei în Europa la capitolul obezitate infantilă.

 

 

 

 

Sursa: informatia-zilei.ro