Echinocțiul de primăvară în 2026 are loc pe 20 martie 2025 la ora 16.46 .
În ziua echinocţiului de primăvară, Soarele răsăre şi apune chiar în punctele cardinale est şi vest. Aceasta face ca durata zilei să fie relativ egală cu a nopţii, indiferent de latitudine (cu excepţia zonelor polare). Mitul că,la echinocţiu, ziua este egală cu noaptea este fals.
În următoarele zile şi luni, zilele vor continua să crească faţă de nopţi, până la momentul solstiţiului de vară.
Calculele au arătat că, la Ecuator, în data care marchează echinocţiul de primăvară, ziua este cu 14 minute mai lungă decât noaptea. Această diferenţă creşte odată cu înaintarea spre Poli.
Data la care durata dintre apus şi răsărit este de exact 12 ore poartă numele de echilux. Însă, întrucât timpul apusului şi al răsăritului diferă în funcţie de latitudine şi longitudine, asta se întâmplă şi în cadrul equiluxului. În schimb, echinocţiul este un moment precis, o dată comună pentru întreg Pământul.













