Festivalul Internațional Multicultural de Teatru TRANZIT FESzT – Satu Mare, 2018

Festivalul Internațional Multicultural de Teatru TRANZIT FESzT – Satu Mare, 2018

Festivalul Internațional Multicultural de Teatru TRANZIT FESzT – Satu Mare, 2018

Festivalul Internațional Multicultural de Teatru TRANZIT FESzT – Satu Mare, 2018

P R O G R A M
VINERI 28 septembrie
1|Ora 17.00 – Teatrul de Nord, Sala Studio – ALBASTRU.GALBEN.ROȘU de Radu Macrinici, Teatrul Municipal Baia Mare (RO)

2|Ora 18.00 – Casa de Cultură – MARÓ de Székely Csaba, regia Ándi Gherghe, Teatrul Yorick, Târgu Mureș (HU, RO) – spectacol din proiectul FocusDrama:Ro
3|Ora 20.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare – ALICE după Lewis Carroll, regia Bocsárdi László, Teatrul Tamási Áron, Sfântu Gheorghe (HU) – spectacol titrat în limba română

SÂMBĂTĂ 29 septembrie
4|Ora 16.00//20.00 – Casa de Cultură (public pe scenă) – OCCIDENTAL EXPRESS de Matei Visniec, regia Szabó K. István, Trap Door Theatre, Chicago, S.U.A. – spectacol în limba engleză titrat în limba română
5|Ora 18.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare – JULIETA – UN DIALOG DESPRE IUBIRE de Visky András, regia Szabó K. István, Teatrul National Csokonai, Debrețin, Ungaria (HU) – spectacol titrat în limba română
6|Ora 21.00 – Teatrul de Nord, Sala Studio – ÎN UMBRA MARELUI PLAN, regia Catinca Drăgănescu, Reactor de creație și experiment, Cluj-Napoca (RO) – spectacol din proiectul FocusDrama:Ro

DUMINICĂ 30 septembrie
7|Ora 15.00//21.00 – Casa de Cultură (public pe scenă) – MARTIRI de Marius von Mayenburg, regia Keresztes Attila, Teatrul Figura Stúdió, Gheorgheni (HU) – spectacol titrat în limba română
8|Ora 17.00 – Teatrul de Nord, Sala Studio – VĂ PLAC BANANELE, TOVARĂȘI? de Székely Csaba, regia Ándi Gherghe, Studio Act, Oradea (RO) – spectacol din proiectul FocusDrama:Ro
9|Ora 19.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare (public pe scenă) – To_R, regia Frenák Pál, Studio M, Sfântu Gheorghe (HU)

LUNI 1 octombrie
10|Ora 16.00//19.00 – Teatrul de Nord, Sala Studio – BUNĂ, NAZISTULE!, regia Fándly Csaba, Teatrul Csiky Gergely, Kaposvár, Ungaria (HU) – spectacol titrat în limba română
11|Ora 19.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare – CĂLDURĂ ÎN NOIEMBRIE de Yana Dobreva, regia Petru Vutcărău, Teatrul Eugene Ionesco, Chișinău, Republica Moldova (RO)
12|Ora 20.30 – Teatrul de Nord, Sala Studio – ÎNTÂLNIRE CU PUBLICUL, Teatrul Csiky Gergely, Kaposvár, Ungaria (HU)
13|Ora 21.00 – Casa de Cultură – POVESTE DIN TRANSILVANIA/ERDÉLYI MESE de George Ștefan, regia Ándi Gherghe, Studio Act, Oradea (RO, HU)

MARȚI 2 octombrie
14|Ora 19.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare (public pe scenă) – ORAȘUL NOSTRU, scenariu colectiv după Thornton Wilder, regia Cristian Ban, Teatrul Clasic Ioan Slavici, Arad (RO)
15|Ora 21.00 – Casa de Cultură (public pe scenă) – NEXT, regizor-coregraf Dabóczi Dávid, Compania András Lóránt, Târgu Mureș
16|Ora 22.00 – Club Poesis – JUST PUSH PLAY – Improv Show (RO)

MIERCURI 3 octombrie
17|Ora 15.00//21.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare (public pe scenă) – ILEGITIM, adaptare scenică de Adrian Sitaru după un text colectiv creat de Adrian Sitaru și Alina Grigore, regia Adrian Sitaru, Teatrul Maghiar de Stat Cluj (HU) – spectacol titrat în limba română
18|Ora 19.00 – Teatrul de Nord, Sala Studio – PROTEJAT/NEPROTEJAT de Olga Macrinici și Adriana Radu, Asociația ANIMACT, Târgu Mureș (RO)

JOI 4 octombrie
19|Ora 15.00 – Teatrul de Nord, Sala Studio – ATELIER susținut de Asociația ANIMACT, Târgu Mureș (RO)
20|Ora 17.00 – Casa de Cultură – TRIX SHOW, regia și scenariul Mihai Gruia Sandu, Teatrul Aureliu Manea, Turda (RO)
21|Ora 19.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare – IDIOTUL după F. M. Dostoievski, regia Sardar Tagirovsky, Teatrul Național Csokonai, Debrețin, Ungaria (HU) – spectacol titrat în limba română

VINERI 5 octombrie
22|Ora 16.00 – Teatrul de Nord, Sala Studio – AVIOANE DE HÂRTIE de Elise Wilk, regia Carmen Frățilă, Teatrul de Nord Satu Mare – Trupa de elevi voluntari (RO) –
23|Ora 18.00 – Teatrul de Nord, Sala Studio – OFFLINE, regia Laurențiu Blaga, Teatrul Național Târgu Mureș – Compania Guga Junior (RO) –
24|Ora 17.30//21.00 – Casa de Cultură (public pe scenă) – DUMBRAVA, text și regie Botos Bálint, Waitingroom Project, Cluj-Napoca (HU) – spectacol titrat în limba română
25|Ora 19.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare – REȚETA PERFECȚIUNII ÎN FOARTE MULȚI PAȘI CARE NU DUC NICĂIERI, spectacol de Andrea Gavriliu, Teatrul de Nord Satu Mare – Secția Română (RO)
26|Ora 22.00 – Moose Bar – ANDREI RAICU & DIMITRIS PALADE PRESENTS RAD π + BOGDAN OLARSON, instalație audio-video

SÂMBĂTĂ 6 octombrie
27|Ora 11.00 – Teatrul de Nord, Sala Studio – ATELIER DE TEATRU DEVISED suținut de Laurențiu Blaga (RO) –
29|Ora 15.00 – Teatrul de Nord, Sala Studio – THE WHOLE IS ALWAYS LESS THAN THE SUM OF IT’S PART (ÎNTREGUL ESTE ÎNTOTDEAUNA MAI PUȚIN DECÂT SUMA PĂRȚILOR) – Instalație de Bogdan Olarson și Andrei Raicu
28|Ora 18.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare – CLASA NOASTRĂ de Tadeusz Słobodzianek, regia Béres Attila, Teatrul Național din Miskolc, Ungaria (HU) – spectacol titrat în limba română
30|Ora 21.00 – Club Poesis – RUSSIAN NIGHT, concert cu Tania Popa (RO)

DUMINICĂ 7 octombrie
31|Ora 17.00 – Teatrul de Nord, Sala Studio – CINCISPREZECE ÎNCERCĂRI PENTRU ACTORIE de Tom Dugdale și Hatházi András, regia Tom Dugdale, Teatrul de Nord Satu Mare – Trupa Harag György (HU) – spectacol titrat în limba română
32|Ora 19.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare – STAGE DOGS de Florin Piersic jr., Teatrul Act București (RO)

Organizator: TEATRUL DE NORD SATU MARE – Secția Română și Trupa Harag György
Parteneri: Primăria Satu Mare, Consiliul Local Satu Mare, Consiliul Județean Satu Mare

Comentarii Facebook

Acest articol a fost adaugat la data: 15 septembrie, 2018

Submit a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.