Proiectul „Seri Pozitive” este iniţiat de Asociaţia Schimbare Pozitivă din Cluj cu scopul de a crea un cadru de întâlnire şi împărtăşire de informaţii pe teme bine definite conduse de oameni cu experienţă. Participând la astfel de întâlniri poţi găsi soluţii la problemele care te frământă, socializezi şi cunoşti oameni noi şi poţi chiar lega prietenii. Întâlnirile din Satu Mare sunt conduse de către Delia Danea – psiholog şi trainer, iar invitaţii sunt oameni din comunitate care te pot inspira să faci şi tu schimbări pozitive în viaţa ta. La sfârşitul întâlnirii se organizează o tombolă, premiul fiind oferit de oameni minunaţi din Satu Mare care s-au alăturat acestui proiect.
Tema lunii Octombrie „Nu ne putem proteja copiii de viață!” Invitat: Emese Toth – Psiholog, Psihoterapeut, Logoped la Clinica Korall Satu Mare (http://clinicakorall.ro/)
”Nu ne putem proteja copiii de viață, de aceea este important să-i pregătim pentru ea.” (Rudolf Dreikurs)
Sunt Emese Toth psiholog, psihoterapeut adlerian, logoped, soție și nu în ultimul rând mama unui băiat de 12 ani. Lucrez cu copiii și cu familiile lor din 1999 (de când am terminat facultatea).
”Noi, părinții, adesea nu știm ce să facem cu copiii noștri pentru că arată lipsă de cooperare, în orice loc și la orice întâlnire sunt obraznici, la scoală refuză să accepte responsabilitatea de a învăța. Mult prea frecvent citim titluri despre copii problematici. Potențialul comportamentului delicvent apare la vârste din ce în ce mai mici. Cercetări la nivel național legate de delicvența juvenilă produc volume întregi, dar foarte puține soluții posibile.
Mulți părinți devin din ce în ce mai furioși și tulburați. Fiecare dintre noi sperăm, credem că vom putea creste copii fericiți și sănătoși. De aceea mi-am propus ca în cadrul întâlnirii noastre, care are mottoul “Nu ne putem proteja copiii de viață, de aceea este important să-i pregătim pentru ea.”, să abordăm câteva principii de creștere a copilului din perspectiva psihologiei adleriene.
Sunteți invitați să descoperim împreună cum putem crește copii cooperanți, responsabili, autodisciplinați, adică copii fericiți, fără să fim dictatoriali.”
Data: 29 Octombrie ora 18-20
Locaţia: Sediul Asociației Consult Scolari, Str. Aurel Vlaicu, Nr. 151.
Înscrierile se fac accesând link-ul:
http://schimbarepozitiva.ro/nu-ne-putem-proteja-copiii-de-via/
Partenerii Serilor Pozitive Satu Mare sunt: Asociația Consult Scolari, Natalia Silaghi – Psiholog, SM Live, Sătmăreanul, Jurnalul de Nord Vest, Revista Zile şi Nopţi Satu Mare şi Asociaţia pentru Copii şi Tineri ACT4U. Premiile la tombolă sunt oferite de Mihaela Pastor – designer Măști Venețiene – Luxury Design.
La sfârşitul întâlnirii, participanţii sunt invitaţi să lase o DONAŢIE. Donația minimă recomandată este de 20 lei, pentru acoperirea costurilor de organizare. Însă, nu lăsa banii să te împiedice să vii la aceste seri. Setează-ți intenția și toate se vor aranja pentru tine.
Pentru alte informații, persoana de contact este Delia Danea, coordonator proiect Seri Pozitive Satu Mare, telefon 0745 – 612899, mail: contact@viata-un-dar.ro













