La data de 4 martie a.c., în intervalul orar 10:00-13:00, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare, împreună cu polițiștii din cadrul structurilor de investigare a criminalității economice respectiv arme, explozivi și substanțe periculoase au desfășurat o acțiune în sistem integrat, pe rețeaua de drumuri naționale și național-europene de pe raza județului Satu Mare, destinată combaterii migrației ilegale și contrabandei cu tutun și produse din tutun.
În cadrul acțiunii au fost angrenați și polițiștii de frontieră, polițiștii Biroului pentru Imigrări Satu Mare și reprezentanți ai autorității Vamale.
Scopul acțiunii l-a constituit creșterea capacității de prevenire, depistare și combatere a migrației ilegale și a contrabandei cu tutun și produse din tutun pe rețeaua rutieră națională și cea național-europeană, prin intensificarea activităților de control, verificare și monitorizare a fluxurilor de trafic, în vederea identificării transporturilor ilegale de persoane și a bunurilor accizabile provenite din activități ilicite, precum și pentru descurajarea utilizării infrastructurii rutiere în scop infracțional.
În cele trei ore de acțiune, au fost legitimate peste 400 de persoane și verificate peste 350 de autovehicule.
În urma neregulilor constatate polițiștii au aplicat 90 de sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea prevederilor O.U.G 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, Legii nr. 132/2017 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto și O.G. nr. 37/2007 privind stabilirea cadrului de aplicare a regulilor privind perioadelor de conducere, pauzele și perioadele de odihnă ale conducătorilor auto.
Au fost reținute 4 permise de conducere și 6 certificate de înmatriculare ale autoturismelor.
De asemenea, în cadrul acțiunii, polițiștii au depistat doi conducători auto, de 26, respectiv de 39 de ani, din județele Maramureș și Cluj, în timp ce conduceau autoturisme, pe Varianta de Ocolire a municipiului Satu Mare- DN19H, având dreptul de a conduce vehicule suspendat.
Siguranța cetățenilor, prioritatea polițiștilor sătmăreni
Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare au desfășurat la data de 4 martie a.c., activități de menținere a unui climat de ordine și siguranță publică în județ, aplicând peste 50 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 15.000 de lei.
Totodată, polițiștii sătmăreni care au acționat pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru efectuarea unor activități de supraveghere, fluidizare și control al traficului rutier în județ, aplicând peste 150 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 45.000 de lei.
Recomandări preventive ale polițiștilor pentru participanții la traficul rutier
- Nu conduceți vehicule pe drumurile publice sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive!
- Respectați regimul legal de viteză!
- Nu efectuați manevra unei depășiri pe sectoare de drum unde acest lucru este interzis!
- Manifestați o atenție sporită în apropierea trecerilor pentru pietoni, pentru a le acorda prioritatea la care această categorie de participanți la traficul rutier are dreptul!
- Pietonii să traverseze numai pe trecerile semnalizate și doar după ce s-au asigurat temeinic;
- Bicicliștii să circule doar pe pistele special amenajate sau pe partea carosabilă, respectând regulile de circulație;
- Evitați circulația cu autovehiculele care prezintă defecțiuni la sistemele esențiale (frânare, direcție, iluminare, evacuare).
Inspectoratul de Poliție Județean Satu Mare solicită tuturor conducătorilor auto să manifeste responsabilitate în trafic și să contribuie la siguranța rutieră prin respectarea normelor legale.












