S-a dat startul unui nou sezon de vacanţă pentru români: ieşirea de tip city-break. În ultimii ani, turiştii autohtoni mizează tot mai mult pe plecările de weekend în capitalele europene.
Dacă până acum câţiva ani, opţiunile românilor se rezumau la un concediu pe an, în timpul verii, trendul plecărilor de weekend a luat amploare datorită opţiunilor existente pe piaţă. Destinaţii precum Praga, Paris, Barcelona, Roma, Istanbul au ajuns să fie motive de pauză la finalul săptămânii.
În ultimii doi ani, a existat o creştere a solicitărilor pentru capitalele din Centrul Europei, precum Praga, unde un city-break cu patru nopţi de cazare, la un hotel de patru stele, cu mic dejun inclus şi transport cu avionul, costă 276 euro de persoană. De altfel, preţul mediu pentru un city-break nu depăşeşte 300, 350 de euro, în funcţie de calitatea hotelului ales şi de momentul în care facem rezervarea.











