Barba rămâne un simbol al masculinităţii, forţei, maturităţii şi înţelepciunii. Comuniştii au interzis-o fiindcă o asociau cu imaginea burghezului. După Revoluţie, domnii au început să aibă mai mult grijă de ei, asemeni femeilor, apărând o categorie numită metrosexuali. De câteva luni se vorbeşte de o reafirmare a masculinităţii prin acei lumbersexuali, care ies în evidenţă prin prezenţa bărbii.
”Gusturile şi culorile nu se discută (”De gustibus et coloribus, non disputandum”), spune un vechi proverb latin. De aceea, şi când vine vorba de barbă, părerile, sunt, aşa cum era de aşteptat, împărţite. Unele femei preferă domnii cu barbă, iar altele nici nu vor să audă, arată studiile făcute în acest sens. Cert este că barba reprezintă şi azi un simbol al masculinităţii, forţei şi maturităţii, nu îi asigură posesorului său doar stil şi un altfel de aspect, spun specialiştii.