vineri, mai 8, 2026
No menu items!
Acasă ȘTIRI În această săptămână au fost stinse  16 focare de Pestă Porcină Africană

În această săptămână au fost stinse  16 focare de Pestă Porcină Africană

0

În această săptămână au fost stinse  16 focare de Pestă Porcină Africană, în localitățile Negrești Oaș, Racșa, Vama, Certeze, Pelișor.

La această dată, mai evoluează 8 focare Pestă Porcină Africană, în localitățile Gherța Mare, Pișcolt, Pir și Silvas.

În acest an, în județul Satu – Mare, au fost stinse un număr de 68 focare, dintr-un total de 76 focare de Pestă Porcină Africană.

În anul 2021, din cei 3 de mistreți găsiți morți în 25 Fonduri de Vânătoare –   2 negativi, iar  din cei 428 mistreți împușcați în 49 Fonduri de Vânătoare,  68 mistreți au fost pozitivi, iar 360  mistreți negativi,  în urma examenelor specifice de laborator.

Conform Regulamentului U.E. 1794 /2021, în această perioadă mai evoluează Pestă Porcină Africană în alte, șase noi state ale Comunității Europene .

Comentarii Facebook

Related Images: