Cu ocazia Zilei Culturii Naționale, Direcția de Cultură Carei a organizat la Centrul Cultural o masă rotundă în cadrul căreia au fost discutate și analizate cele mai importante evenimente din istoria Casei de Cultură din Carei, fiind evocată totodată personalitatea foștilor directori ai instituției: Maghiaru Vasile, prof. Emil Boldur, prof. Octavian Lazăr, prof. Deák Endre, precum și a foștilor colegi și colaboratori, care, prin activitatea lor au contribuit la dezvoltarea mișcării culturale în orașul nostru.
După întâlnire, au fost depuse coroane la bustul prof. Péter Karácsonyi și la placa comemorativă Deák Endre, aflate în curtea sediului Centrului Cultural din Carei.