0
153

In cea de-a IV-a etapa a ligii a V-a, seria A, Olimpia MCMXXI a intalnit, duminica
30 septembrie, cu incepere de la ora 15:00 in deplasare la Santau pe Vulturii.

Pentru acest meci antrenorul galben-albastrilor, Ioan Donca, a aliniat urmatorul
unsprezece de start: Blidar – Morosan, Mihai, Ile, Vonet, Tursuc, Mitrasca, Puti,
Lakatos, Srepler, Cuth

Arbitri: Bogdan Razvan, Marian Beniamin si Mihali Darius

Observator: Dorca Marcel

Vulturii au deschis rapid scorul in minutul 8 insa galben-albastrii nu s-au lasat
influentati de acest lucru si au egalat 2 minute mai tarziu prin Mitrasca.

In minutul 36 Olimpia avea sa treaca la conducere prin golul inscris de Puti, era
2-1 pentru Olimpia. Vulturii au egalat insa 2 minute mai tarziu, in minutul 38 iar
scorul devenea 2-2. Acest scor s-a pastrat pana la pauza meciului.

In cel de al doilea mitan, la trei minute de la reluarea jocului, Sergiu Pop avea
sa-i aduca din nou pe galben-albastrii in avantaj, 3-2 pentru Olimpia.

Din minutul 60, Olimpia a trecut la controlul jocului datorita unei caderi fizice a
celor de la Santau, astfel pe acest fond, Florin Puti avea sa majoreze diferenta in
minutul 64 si scorul devenea 4-2 pentru Olimpia.

Pana la finalul meciului pe lista marcatorilor si-au trecut numele, mai intai
Leonard Nagy in minutul 76 iar apoi Patrick Mitrasca avea sa inscrie si el inca o
data in minutul 88. Scorul devenise 6-2 pentru Olimpia scor cu care avea sa se
incheie acest meci.

In urma acestui rezultat, Olimpia isi consolideaza pozitia de lider in fruntea
clasamentului ligii a V-a, Seria A, cu maxim de puncte, doisprezece, acesta fiind
totodata si primul meci oficial in care galben-albastrii incaseaza goluri in acest
sezon.

Etapa urmatoare Olimpia MCMXXI intalneste acasa pe cei de la Olimpia Domanesti,
echipa cu care se va intalni apoi in Cupa Romaniei faza judeteana.

Cum deja s-au obisnuit, la final de meci, echipa a sarbatorit victoria alaturi de
intreg parcursul meciului incurajandu-si favoritii.