Olimpia Satu Mare a fost învinsă de F.C. Botoşani în ultimul amical 2-4

0
207

Ultimul meci de pregătire al echipei FC Olimpia Satu Mare s-a desfăşurat miercuri contra formaţiei FC Botoşani, cea aflată pe locul 4 în Liga 2, seria A. Confruntarea a avut loc pe stadionul Olimpia, iar sătmărenii au pierdut cu scorul de 2-4 (1-3).
Echipa condusă de Tiberiu Csik a început cum nu se putea mai rău meciul, deoarece în minutul doi, portarul sătmărean Bogdan Miron a respins greşit o centrare, iar mingea a ajuns la Ciprian Dinu care, cu poarta goală a avut de îndeplinit o simplă formalitate, cea de a marca pentru scorul de 1-0. FC Botoşani şi-a dublat avantajul în minutul 23 prin George Cârjean care a reuşit o semi-foarfecă dintr-o centrare venită de pe partea dreaptă. Un minut mai târziu a venit primul gol pentru sătmăreni. După o greşeală în apărare mingea a ajuns la Kinczel Janos care a şutat în portar, mingea fiind deviată spre Feier care a marcat. Scorul pauzei a fost stabilit în minutul 40, printr-un penalty acordat botoşănenilor. A înscris Cătălin Vraciu.

În repriza secundă ambele echipe au schimbat aproape toţi jucătorii. În minutul 67 a înscris pentru Olimpia, Dănilă, printr-un lob perfect de pe partea dreaptă. Scorul a devenit 2-3, iar meciul s-a terminat cu victoria echipei FC Botoşani, jucătorii căreia au mai marcat în minutul 85 dintr-un penalty transformat de Gabriel Vaşvari.

Meciul a fost arbitrat de către arbitrul FIFA din Carei, Istvan Kovacs avându-i ca asistenţi pe Dănuţ Costea şi Sergiu Neichi.

Antrenorul Tiberiu Csik i-a trimis în prima repriză pe: Miron, Moş, Mureşan, Sabău, Iuhas, Gavrilescu, Villand, Molnar, Roghină, Kinczel, Feier. După pauză au mai intrat Şuta, Glodean, Hanus, Curtean, Roatiş, Botoş, Dragoş şi Dănilă.

După meci antrenorul sătmărean a declarat că a fost un meci de pregătire care a ajutat ambele echipe. De partea echipei sale, Tiberiu spune că jucătorii au avut multe greşeli care s-au văzut în rezultatul final. Olimpia joacă sâmbătă de la ora 15.00 în returul din Liga 3 contra echipei Europa Alba Iulia. Referitor la acest aspect, chiar dacă pare imposibil, având cu 10 puncte mai puţin faţă de ocupanta primului loc, sătămărenii îşi doresc promovarea “Va fi greu, ne dorim ca în retur să câştigăm toate meciurile şi sperăm ca Hunedoara să se împiedice de multe ori, deoarece au deplasări grele, printre care şi cea de la Satu Mare” spune Tibeiu Csik.

Diferență de valoare și experiență

Test ratat…cam așa s-ar putea caracteriza amicalul de ieri al Olimpiei pierdut acasă cu FC Botoșani. Elevii lui Csik s-au întrecut în erori și și-au arătat limitele în fața unei trupe experimentate cu mulți jucători în lot ce au evoluat de-a lungul vremii în Liga 1.
Meciul a început practic de la 0-1…la o centrare a lui Taban, în minutul 1, Miron a scăpat inexplicabil mingea în spatele lui Sabău iar Ciprian Dinu a profitat și a înscris din apropiere.
Galben-albaștrii încearcă timid poarta lui Curileac doar că ocaziile clare întîrzie să apară…În schimb cei de la Botoșani mai primesc un cadou nesperat în minutul 25. Villand greșește o pasă la mijlocul terenului,Vraciu pleacă pe contraatac și centrează perfect pentru semifoarfeca lui Cârjan, 0-2.Peste un minut Feier reduce din diferență după o fază creată de juniorul Kinczel.
Din păcate, însă oaspeții potolesc rapid elanul Olimpiei și la o pătrundere a lui Vraciu în careu , centralul Istvan Kovacs acordă penalty după intervenția neinspirată a lui Sabău.Vraciu înscrie cu siguranță și reface diferența de două goluri… 1-3.
În partea secundă cei doi antrenori trimit rezervele și jocul scade în intensitate. Ocaziile se pot număra pe degetele unei mîini iar, din păcate, jucătorii Olimpiei par depășiți de situație.
Chiar și reușita de 2-3 a lui Dănilă a venit din întîmplare, atacantul nostru reușind un lob de efect de la marginea careului după o repunere de la margine.
Pe final, botoșenenii mai primesc un penalty, în minutul 87, transformat de Vașvari.
Ar mai fi poate de adăugat doar că Istvan Kovacs le-a anulat un penalty galben albaștrilor după un ofsaid semnalizat eronat de arbitrul asistent Sergiu Neichi.
Sîmbătă Olimpia joacă primul meci oficial al sezonului, acasă de la ora 15 cu Europa Alba Iulia și nu ne rămîne decît să sperăm că antrenorii Csik și Dragomir vor găsi rezolvare la problemele defensive, și nu numai, arătate ieri de echipă.

Important pentru suporteri, intrarea va fi liberă la meciul de sâmbătă cu Alba Iulia.

Olimpia Satu Mare: Miron, Moș, Fl. Mureșan, Sabău, Iuhas, Gavrilescu, Villand, Molnar, Kinczel, Feier. Au mai intrat: Șuta, Glodean, Hanus, Curtean, Roatiș, Botoș, Dragoș și Dănilă. Antrenor: Tiberiu Csik.

FC Botoșani: Curileac- Țepeș, Poverlovici, Dinu, Bordeanu, Fulop, Croitoru, Taban, Vraciu, Cârjan, Hadnagy. Au mai jucat: Ursu, Lozneanu, Patache, Ignea, Vașvari și Gafița. Antrenor: Cristian Popovici.

Sursa: fcolimpia.ro