Olimpia se apropie la 1 punct de liderul seriei

0
201

Olimpia Satu Mare a castigat astăzi, pe propriul teren ,  cu scorul de  2-0, meciul cu Sănătatea Cluj, în meciul etapei 20 a Ligii a III-a, Seria aV-a  la fotbal.

Arbitru central a fost Şuta Adrian – Baia Mare , asistenti: Tarba Gheorghe Vasile din Baia Mare si  Vorovenci Cristian din Bacău. Observator: Vasc Cristian  din Baia Mare si  Lucaciu Dinu din  Jibou. Preţul unui bilet de intrare a fost  5 lei   , femeile beneficiind de acces gratuit.  Echipa de start a Olimpiei : Şuta – Glodean, Fl. Mureşan, Iuhas, Homorozan, Gavrilescu, Villand, Micaş, Hanus, Kinczel, Bujor.

Aproximativ 1000 de spectatori , incurajati de timpul frumos de afara au asistat la un meci de uzura in care echipa oaspete, Sanatatea Cluj nu a  pus  niciun fel de problema Olimpiei, care a condus  jocul de la inceput pana  la  final.

Scorul a  fost deschis in minutul 4 de Bujor  iar spre final in minutul 85 Danila, intrat pe parcursul celei de-a doua reprize si care a reusit pana la  final sa ia doua cartonase galbene la interval de cateva minute, fiind eliminat de arbitrul baimarean.

În minutul 76 atacantul Dan Gavrilescu a fost  accidentat și transportat cu ambulanța la spital pentru tratament . Acesta acuza dureri puternice  la umăr, fiind posibil ca aceasta accidentare sa il tina o perioada inafara terenului. Pana sa se petreaca aceasta accidentare, Gavrilescu a  avut o evolutie foarte buna iesind in evidenta pe faza de atac a  Olimpiei.

In urma rezultatului de astazi si profitand si de faptul ca Hunedoara a fost invinsa ieri , Olimpia a reusit sa se apropie la 1 punct de locul 1, detinut de Hunedoara.