Aflat în concediu de odihnă, un subofiţer din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Satu Mare a salvat de la moarte o fetiţă de 7 ani.
În cursul zile de miercuri, în jurul orelor 14,30 a izbucnit un incendiu la un imobil de pe strada Poştei din localitatea Sărăuad.
Alertat de ţipetele vecinei sale, plutonierul Toth Gheorghe, subofiţer în cadrul IJJ Satu Mare, a intervenit şi a intrat în casa cuprinsă de flăcări şi a scos-o pe fetiţa de 7 ani care dormea în casă, salvând-o astfel de la o moarte sigură.
Au fost anunţate echipele de intervenţie, iar până la sosirea acestora la faţa locului, împreună cu alţi vecini au încercat stingerea incendiului.
Focul a fost stins cu operativitate de către lucrătorii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă, care au intervenit cu promptitudine, oprind extinderea incendiului şi la alte imobile.
Prin intervenţia sa, jandarmul sătmărean a contribuit la salvarea unei vieţi.











