Începând cu luna decembrie, prețul biletelor de tren va fi majorat. Noile scumpiri vin la doar patru luni după ultima modificare de preț, care a avut loc în cursul verii.
Este a patra oară când se aduc modificări la costul biletelor de tren din vara lui 2022. Scumpirea din decembrie este justificată de adaptarea costurilor la rata inflație.
Este al treilea an consecutiv în care, în luna decembrie, prețurile biletelor de tren cresc în funcție de rata anuală a inflației. Tarifele se vor modifica atât la călătoriile cu CFR Călători, cât și la operatorii privați, din 14 decembrie. În aceeași zi, va intra în vigoare și Mersul Trenurilor 2025-2026.
Citiți continuarea pe b1tv.ro, click aici












