duminică, iulie 13, 2025
No menu items!

AcasăSPORTCSM Olimpia Satu Mare a câștigat în deplasare, în amicalul cu Mátészalka

CSM Olimpia Satu Mare a câștigat în deplasare, în amicalul cu Mátészalka

Echipa de fotbal CSM Olimpia Satu Mare a câștigat al doilea meci de pregătire din această iarnă

Echipa de fotbal CSM Olimpia Satu Mare a câștigat al doilea meci de pregătire din această iarnă, după ce sâmbătă după-amiază a învins cu 3–1, la Nyírbátor, formația Mátészalkai MTK, clasată pe locul 16 în Liga a III-a din Ungaria.

Și de această dată s-au jucat trei reprize a câte 30 de minute, iar staff-ul sătmărean a oferit oportunitatea de joc unui lot de 24 de jucători.

Trei jucători – Mario Aioanei (19 ani), Robert Mustacă (22 ani) și atacantul Alex Pop (31 ani) – au avut ocazia să demonstreze că merită un loc în echipa CSM Olimpiei. Ultimul a deschis scorul în minutul 10 (1–0), dar echipa din Mátészalka a reușit să egaleze înainte de prima pauză (1–1).

În a doua repriză, Răzvan Prodan a marcat, iar în ultima jumătate de oră, Mamaourou Sanogo a stabilit scorul final la 3–1 în favoarea sătmărenilor.

„Deși toată săptămâna ne-am concentrat pe antrenamentele fizice, oboseala nu s-a văzut în jocul băieților. Ritmul a fost bun. Mă bucur că au înscris din nou multe goluri și sper că acest lucru le va crește încrederea în sine” – a declarat managerul echipei, Alexandru Botos (Piri), după meci.

Următoarea partidă de pregătire va avea loc miercuri, 29 ianuarie, de la ora 14:00, pe terenul sintetic al Academiei de Fotbal Partium din Satu Mare, împotriva echipei Viitorul Cluj, colegă de serie în Liga a III-a.

MECI AMICAL

Mátészalkai MTK (Liga 3 Ungaria, locul 16) – CSM Olimpia Satu Mare 1–3 (1–1, 1–2).

Marcatorii CSM Olimpiei: Alex Pop, Răzvan Prodan, Mamaourou Sanogo.

CSM Olimpia: Patric Toderean – Dorian Todoran, Emanuel Negru, Csatári Márk, Cătălin Oanea, Alin Văsălie, Tudor Lucaci, Alin Ferenți, Zsiga Ervin, Viorel Chinde, Alex Pop.

Au mai jucat: Darius Văduvă – Mario Aioanei, Răzvan Prodan, Florin Mureșan, Paul Copaci, Vadim Calugher, Robert Mustacă, Rareș Corodan, Pop Nándor, Domokos Dominik, Gheorghe Gondiu, Mamourou Sanogo, Cosmin Zamfir.

MECIURI ANTERIOARE

CSM Olimpia Satu Mare – Unirea Dej (L3, locul 5) 5–1.

Marcatorii CSM Olimpiei: Mamourou Sanogo, Paul Copaci, Samuel Șanta (2 goluri), Alin Văsălie.

 

Comentarii Facebook
RELATED ARTICLES

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.