marți, iulie 23, 2024
No menu items!

AcasăSPORTEchipa de handbal feminin a CSM Olimpia Satu Mare a urcat pe...

Echipa de handbal feminin a CSM Olimpia Satu Mare a urcat pe locul doi în clasamentul grupei G

Echipa de handbal feminin a Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare a învins în etapa a opta a Campionatului Național junioare II și în acest fel a urcat pe locul doi în clasamentul grupei G.

Elevele antrenorului Ciprian Mărieș au jucat derbiul etapei la Baia Mare împotriva echipei CS Marta. Înaintea meciului, maramureșencele ocupau locul doi în serie, fiind la egalitate de puncte cu CSM Olimpia.

Într-un meci extrem de echilibrat echipa gazdă a condus la începutul meciului până la scorul de 6–5. Fetele noastre au preluat inițiativa, și după un tur de 5–1 elevele lui Mărieș aveau deja un ecart de trei goluri în minutul 14 (7–10).

Băiămărencele au mai condus o dată la începutul reprizei a doua (16–14, minutul 32), însă după un nou tur de forță în minutul 40 tabela arăta scorul de 17–20 pentru echipa noastră.

Adversarele au egalat (22–22), și acest echilibru a persistat până la ultimul atac al sătmărencelor, dar fetele noastre au fost inspirate, au marcat în ultima secundă, și au câștigat meciul cu scorul de 25–26.

CSM Olimpia are o singură înfrângere în acest sezon, cel cu lidera CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, și cu cele 6 victorii ocupă locul 2 în clasament la sfârșitul turului de campionat.

Fetele noastre duminică vor juca în deplasare la Zalău, împotriva echipei AHC VM, ocupanta locului 4 în clasament cu 4 victorii și 3 înfrângeri.

Echipa CSM Olimpiei antrenată de Kibédi Albert și Nagy Flórián, participantă în Campionatul Național junioare III a câștigat și ea sâmbătă acasă cu lanterna roșie ACS Mihai Vele Târgu Lăpuș. Cu 3 victorii, 1 egal și 4 eșecuri sătmărencele ocupă locul 8 în grupa K.

Sâmbătă fetele vor avea un meci foarte greu împotriva lui LPS Satu Mare, lidera seriei fără înfrângere.