AcasăSPORTJudoka Maidelines Gorguet, în Top 7 la Qingdao pentru CSM Olimpia Satu...

Judoka Maidelines Gorguet, în Top 7 la Qingdao pentru CSM Olimpia Satu Mare

Judoka de la CSM Olimpia Satu Mare, Maidelines Gorguet, a revenit în circuitul internațional cu o prestație solidă la Grand Prix-ul de la

Judoka de la CSM Olimpia Satu Mare, Maidelines Gorguet, a revenit în circuitul internațional cu o prestație solidă la Grand Prix-ul de la Qingdao (China), competiție care face parte din procesul de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Los Angeles.

După participarea la Grand Slam-ul din Mongolia, unde a fost eliminată în primul tur, sportiva legitimată la clubul sătmărean a reușit să își îmbunătățească rezultatul în China. În limitele categoriei de 78 kg, Gorguet a încheiat competiția pe locul 7, rezultat care îi aduce puncte importante în clasamentul olimpic.

Beneficiind de un prim tur liber, judoka pregătită de Pelcz Attila și-a început parcursul cu o victorie în fața croatei Petrunjela Pavic. În următoarea rundă a trecut și de reprezentanta Kazahstanului, Ekaterina Tokareva, calificându-se astfel între primele 16 sportive ale categoriei.

În optimi, adversară i-a fost turcoaica Tuana Gulenay. Meciul a fost echilibrat, însă o singură eroare a făcut diferența și a înclinat balanța în favoarea sportivei din Turcia. Rezultatul este cu atât mai frustrant cu cât, în cadrul unor stagii internaționale de pregătire, Gorguet a demonstrat în repetate rânduri că poate concura de la egal la egal cu această adversară și chiar o poate învinge.

În recalificări, sportiva de la CSM Olimpia a avut o misiune extrem de dificilă împotriva slovenei Metka Lobnik, ocupanta locului 5 în clasamentul mondial. După o confruntare intensă și foarte disputată, victoria a revenit sportivei slovene în urma acumulării de penalizări de către Gorguet, care a încheiat astfel concursul pe poziția a șaptea.

Antrenorul Pelcz Attila consideră că rezultatul confirmă progresul făcut de sportivă după trecerea la noua categorie de greutate:

„Dacă privim evoluția din ultimul an și trei luni, de când Maidelines concurează la categoria 78 kg, este clar că ne aflăm pe un drum bun. Adaptarea la o nouă categorie necesită timp, răbdare și multe meciuri la cel mai înalt nivel. Cu fiecare competiție acumulăm experiență, încredere și lecții importante care, sunt convins, vor aduce rezultate și mai bune în viitor. Calificarea olimpică este un proces lung și dificil, însă fiecare punct câștigat, fiecare victorie și chiar fiecare înfrângere reprezintă un pas înainte. Continuăm să muncim și să credem în obiectivul nostru.”

 

RELATED ARTICLES

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.