luni, iunie 22, 2026
No menu items!
Acasă ȘTIRI Tot mai mulți șoferi maghiari vin în România ca să facă plinul,...

Tot mai mulți șoferi maghiari vin în România ca să facă plinul, pentru că preţurile la pompă au explodat în Ungaria

Preţul carburanţilor a explodat în Ungaria, după ce guvernul de la Budapesta a eliminat plafonul de preţ în luna decembrie şi a majorat accizele la combustibili. 

0

Preţul carburanţilor a explodat în Ungaria, după ce guvernul de la Budapesta a eliminat plafonul de preţ în luna decembrie şi a majorat accizele la combustibili. 

Astfel, mulţi șoferi maghiari au început să treacă graniţa în Slovacia sau România pentru a face plinul la preţuri mai mici, transmite Reuters, potrivit Agerpres.

În timp ce la o benzinărie MOL din oraşul ungar Esztergom litrul de motorină costa zilele trecute 690 de forinţi (1,90 dolari), peste Dunăre, în oraşul slovac Sturovo litrul de motorină costa 1,619 euro, sau 1,76 dolari. Diferenţa de preţ este mai mică la benzină.

Citiți continuarea pe stirileprotv.ro, click aici