marți, aprilie 30, 2024
No menu items!

AcasăSPORTVictorie mare obținută în prelungiri de Olimpia MCMXXI Satu Mare

Victorie mare obținută în prelungiri de Olimpia MCMXXI Satu Mare

A treia etapa din play-out a adus-o la Satu Mare pe Minerul Ocna Dej intr-un meci ce s-a disputat pe stadionul Someșul.

Pentru acest meci antrenorul nostru Giuseppe Funicello a început cu următorul unsprezece: Siwiec – Batin, Feher, Aidebe, Orvos, Montesinos, Hacka, Caba (cpt.), Duca, Feier, Emeriau..

Rezerve: Sugar, Mroz, Bodea, Sătmărean, Chamacho, Tomșa, Ștef, Oltean, Bodan.

De cealaltă parte, Dan Somcherechi, antrenorul Minerului dejean a început cu: Papp – Poenar, Boateng, Maxim (cpt.), Rusu, Cristea, Cobirzan, Harfaș, Ferhaoui, Cimpean, Jeler
Rezerve: Bledea, Godwin, Țăranu, Prangate, Dogbey, Davide, Suciu, Mic, Giurgean

Meciul a fost arbitrat la centru de către Țurcanu Dragoș Ionuț (Piatra Neamţ – Neamţ) ajutat la cele două margini de către, Matica Marius Ionut (Oradea – Bihor) și Berariu Lucian Mihai (Moroda – Arad). Observator arbitrii a fost domnul  Szekely Zoltan (Baia Mare – Maramureş) în timp ce delegat de joc a fost domnul Suciu Ioan Viorel (Târgu Mureş – Mureş).

Echipa noastră începe bine jocul și după doua minută reușește să introducă balonul în plasa porții lui Papp însă golul e anulat pentru un henț apoi jocul a fost unul destul de steril si la pauza s-a intrat cu un scor alb, 0-0.

În cel de-al doilea mitan oaspeții sunt cei care reușesc sa deschidă scorul în urma unui contraatac, în minutul 74, când în urma unei centrări, Blidar reușește sa-l învingă pe Patryk Siwiec cu o lovitură de cap. Băieții noștri încearcă să revină pe tabela de marcaj însă fără prea multă izbândă, însă în prelungirile partidei în urma unei centrări Bodan Daniele se înalță peste apărarea adversa și îl învinge pe Papp cu o lovitură de cap, era 1-1. Când puțini erau cei care mai credeau, în ultimul minut al prelungirilor, Remi Emeriau expediază un șut din afara careului iar mingea poposește în colțul lung a porții apărate de Papp, 2-1.

Echipa noastră părăsește astfel ultimul loc din play-out urcând pe locul 4 in clasament.

Etapa următoare, Olimpia Satu Mare se deplasează la Băile Felix, unde va întâlni echipa din localitate, Lotus.